Lars "Frø" Nielsen
Farum Lystfiskerforening
Farum Sø
Båd nr. 7-5
Jeg har knebet nogle fisketure ind mellem alt arbejdet som ferskvandsinspektør, for at reklame lidt for FISKERINGENS vinterfaciliteter.
Vi har 16 både i drift hele vinteren, fordelt på 10 søer, og der er åbent helt frem til geddefredningen den 15. marts 2026.
Tjek selv på bookingsiderne og bliv inspireret, der er masser af ledige pladser.
Det er familievenligt fiskeri. Altså … man behøver ikke tage konen med, men dagene er så korte, at man kan nå at kysse hende farvel, inden man tar afsted, og man kan næsten ikke undgå at komme hjem til aftensmadtid, noget det ellers kan knibe med om sommeren.
Lars med fin efterårs-gedde
Der ikke så meget krudt i fiskene, og derfor skal man vænne sig til at fiske langsomt.
Aborrer render nødigt efter en spinner, men tager gerne en orm, og gedderne forfølger ikke et hurtigt blink, men tager gerne et langsomt dørget gummidyr.
På de dybe søer fisker man ude over dybet gerne i nærheden af bunden. Der er opfundet masser af gummidyr som kan dørges i dybet, de skal helst være store, tunge, synkende eller hurtigt synkende.
På de lavvandede søer er det nemmere at finde egnet agn i grejboksen.
Kæmpe stime ses på ekkoloddet
På ekkoloddet ses en parcelhus-stor stime, fra bunden og 6 meter op på 13,7 meters dybde, (og vandet er 10,6 grader).
Det er i området omkring sådan en stime at rovfiskene er på jagt.
Man kan ikke have for meget tøj med, lag, på lag, på lag, fra lange underbukser til halsedisser, muffedisser, to huer over hinanden, vandtæt og regntæt osv. osv.
Men sidder man ude på en sø, og holder varmen, og oplever vinternaturen, så er det næsten er det hele værd … så mangler der bare en fisk!
Knæk og bræk
Lars "Frø" Nielsen
Ferskvandsinspektør